Wykop Simple Notifier - bądź na bieżąco z powiadomieniami na Wykopie

Nikt nie lubi, gdy pisze się do kogoś i osoba ta odpowiada dopiero po trzech dniach, ponieważ nie korzysta aktywnie z portalu na którym się ją zaczepiło. Trzeba zrozumieć jednak, że niektórzy nie mają czasu czy ochoty, żeby przeglądać wszyst...

a year ago, comments: 4, votes: 66, reward: $13.55

Nikt nie lubi, gdy pisze się do kogoś i osoba ta odpowiada dopiero po trzech dniach, ponieważ nie korzysta aktywnie z portalu na którym się ją zaczepiło. Trzeba zrozumieć jednak, że niektórzy nie mają czasu czy ochoty, żeby przeglądać wszystkie strony na których mają konta. Sam także nie przesiaduję na portalach typu Facebook, czy Wykop.

Postanowiłem więc uprościć życie tym, którzy chcą być na bieżąco z powiadomieniami, ale nie chcą zaglądać co trzy minuty na Wykop.pl. Z przeglądarki korzystamy i tak wystarczająco często. Czemu więc nie zrobić rozszerzenia, które poinformuje nas o nowej odpowiedzi, czy wiadomości? Stworzyłem więc prosty dodatek do najpopularniejszych przeglądarek do obsługi powiadomień z Wykopu.

Założenia

  • Prostota
  • Intuicyjność
  • Funkcjonalność

Mimo, że pewnie większości użytkowników nie będzie to interesować, to rozwiązania techniczne, które zastosowałem mają swoje uzasadnienie. Chciałem, żeby dodatek robił to co powinien i nic poza tym. Miał być łatwy w użyciu oraz pomagać, a nie przeszkadzać. Dodatkowa konfiguracja typu "hacker" nie miała prawa bytu. Dodatki, czy aplikacje do wykopu, w których trzeba podawać dane logowania do API (a wcześniej te dane wygenerować) są zazwyczaj przekombinowane.

Chciałem też, żeby rozszerzenie faktycznie było przydatne. Niektórzy lubią powiadomienia dźwiękowe, inni tylko cyfry na ikonie dodatku. Coraz popularniejsze jest także korzystanie z wbudowanego mechanizmu powiadomień przeglądarki. Postanowiłem więc wykorzystać wszystkie te elementy, ale z możliwością ich skonfigurowania w opcjach.

Co potrafi Wykop Simple Notifier?

Rozszerzenie może Cię poinformować o nowych powiadomieniach na kilka różnych sposobów:

  • Powiadomienie dźwiękowe
  • Liczba powiadomień na ikonie rozszerzenia
  • Rich Notification, czyli dymek z powiadomieniem

Dwóch pierwszych oczywiście tłumaczyć nie muszę. Rich Notifications to dymki z powiadomieniem. Mają one taki plus, że integrują się z systemowymi powiadomieniami i pojawiają się np. w tray'u. Dodatkowo po kliknięciu powiadomienia otworzy nam się strona, do której prowadzi powiadomienie. Jeśli ktoś napisze komentarz pod wpisem, to przeniesie bezpośrednio do tego komentarza. Bardzo przydatne podczas dyskusji lub w rozmowie prywatnej!

Rich Notifications są domyślnie wyłączone i trzeba je włączyć w ustawieniach. Przeglądarka poprosi was wtedy o pozwolenie na ich wyświetlanie - trzeba oczywiście wyrazić zgodę. Nie zapomnijcie zapisać ustawień!

Ustawienia Wykop Simple Notifier

Polecam szczególnie Rich Notifications, gdyż bardzo przyspieszają reakcję na powiadomienia.

Gdzie pobrać?

Rozszerzenie działa z większością popularnych przeglądarek.

Chrome:

Firefox:

Vivaldi:

Opera:

  • za pomocą Install Chrome Extensions można zainstalować wersję dla Chrome. Dedykowana wersja jest w trakcie weryfikacji przez moderatorów Opera Extensions.

Próbowałem też przeportować to rozszerzenie do Microsoft Edge. Podstawowe funkcjonalności działają, ale przeglądarka ta ma poblemy z obsługą rich notifications. Jeśli komuś zależy, to da się korzystać i mieć ilość powiadomień na ikonie rozszerzenia.

Jak to działa?

Od strony technicznej, to rozszerzenie zawiera w sobie pliki JavaScript, które uruchomione są w tle i działają dopóki przeglądarka jest włączona. Dodatek co określony czas (do ustalenia w opcjach rozszerzenia, domyślnie co 10 sekund) sprawdza stronę powiadomienia i jeśli widzi jakiś nowy wpis, to informuje o tym za pomocą zaznaczonych w ustawieniach metod.

Żeby dodatek poprawnie działał wystarczy być zalogowany na stronie wykop.pl - to wszystko.


Kod źródłowy rozszerzenia można znaleźć tutaj: repozytorium w serwisie github.com


Pierwotnie opublikowano na Technologicznie. Blog na Steem napędzany przez ENGRAVE.