Valles Marineris - największy kanion Układu Słonecznego - Technologicznie

Valles Marineris - największy kanion Układu Słonecznego

Największym znanym ludzkości kanionem w Układzie Słonecznym jest Valles Marineris znajdujący się na Marsie. Jest to duży system wi...

2 years ago, comments: 6, votes: 22, reward: $7.68

Największym znanym ludzkości kanionem w Układzie Słonecznym jest Valles Marineris znajdujący się na Marsie. Jest to duży system wielu kanionów, których pochodzenie nie jest do końca znane. Valles Marineris ma długość prawie 5000 kilometrów i rozciąga się na jedną piątą obwodu Marsa, co odpowiada szerokości całej Europy.

Głębokość kanionu wynosi 5-8 km, z większymi zagłębieniami sięgającymi nawet 11 km. Dla porównania - Wielki Kanion Kolorado, największy kanion na Ziemi, ma tylko 446 km długości maksymalną głębokość 2 km. Jest on więc, lekko mówiąc, dziesięć razy mniejszy.

Nie ma pewności jak i kiedy powstał Valles Marineris. Najpopularniejsza hipoteza zakłada , że powstał miliardy lat temu w wyniku wybrzuszenia skorupy podczas stygnięcia planety.

Odkryty i po raz pierwszy sfotografowany został przez bezzałogową sondę Mariner 9 (stąd nazwa), która weszła na orbitę Marsa w 1971 roku. Co ciekawe - pierwsze zdjęcia były kompletnie nieczytelne przez olbrzymią burzę piaskową trwającą wtedy na Marsie. Skończyła się ona dopiero pięć miesięcy później i wtedy też sonda zaczęła przesyłać wyraźne zdjęcia powierzchni czerwonej planety.

Na poniższym zdjęciu zobaczyć można Valles Marineris (6) wraz z Olympus Mons (1), największym szczytem na planecie w Układzie Słonecznym, który opisywałem pokrótce w poprzednim poście.

Jeśli podobał Ci się wpis, dodaj mój profil do obserwowanych - możesz liczyć na więcej dobrej treści.


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments