Tajny wahadłowiec X-37B powrócił z orbity po 718 dniach - Technologicznie

Tajny wahadłowiec X-37B powrócił z orbity po 718 dniach

Jak poinformowały Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, tajemniczy, bezzałogowy wahadłowiec X-37B, który okrążał Ziemię przez 718 dni w m...

2 years ago, comments: 3, votes: 9, reward: $4.74

Jak poinformowały Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, tajemniczy, bezzałogowy wahadłowiec X-37B, który okrążał Ziemię przez 718 dni w misji OTV-4, właśnie wylądował w Kennedy Space Center.

Statek kosmiczny X-37B został zaprojektowany i wykonany przez firmę Boeing. To był czwarty lot tego bezzałogowego wahadłowca. Powstały tylko dwa egzemplarze, które łącznie spędziły 2086 dni w kosmosie. Wygląda on jak miniaturowa wersja wahadłowców kosmicznych użytkowanych kiedyś przez NASA. Ma 8,8 metrów długości, 2,9 m wysokości i rozpiętość skrydeł niemal 4,6 m. Dla porównania, wahadłowce kosmiczne miały długość 37 metrów i rozpiętość skrzydeł na poziomie 24 m.

X-37B wylądował na tym samym pasie, na którym lądowały wahadłowce kosmiczne NASA w latach 1984-2011. Zrobił to całkowicie automatycznie. Podczas sekwencji lądowania, wykonał szereg manewrów w celu obniżenia swojej prędkości i deorbitacji.

Podczas lądowania X-37B dało się odczuć grom dźwiękowy, który spowodowany był poruszaniem się z prędkością ponaddźwiękową.

Mimo tego, że przeznaczenie misji i jej ładunek jest ściśle tajne, zidentyfikowano kilka rzeczy, które znajdowały się w X-37B w misji OTV-4. Aerojet Rocketdyne poinformował, że ich elektryczny napęd, XR-5A Hall Thruster, pomyślnie przeszedł pierwsze testy na orbicie w trakcie tej misji. Na pokładzie znajdują się także eksperymenty NASA.

Według przedstawicieli Sił Powietrznych głównym celem misji OTV było właśnie testowanie takich technologii oraz rozwój statków kosmicznych wielokrotnego użytku.


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments