Polska rakieta poleci w kosmos! - Technologicznie

Polska rakieta poleci w kosmos!

SpaceForest, polska firma konstruująca rakiety, otrzyma finansowanie, które pozwoli zbudować nową rakietę o nazwie Suborbital Inexpensive Rocket, która wzniesie się na pułap nawet 150 km. Kilka dni temu, firma SpaceForest, która siedzibę ma w Gdań...

a year ago, comments: 11, votes: 39, reward: $21.27

SpaceForest, polska firma konstruująca rakiety, otrzyma finansowanie, które pozwoli zbudować nową rakietę o nazwie Suborbital Inexpensive Rocket, która wzniesie się na pułap nawet 150 km. Kilka dni temu, firma SpaceForest, która siedzibę ma w Gdańsku, a dokładnie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, poinformowała, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), przyznał jej fundusze na budowę zupełnie nowej, największej dotychczas rakiety. Suborbital Inexpensive Rocket ma mieć możliwość wzniesienia się na 150 kilometrów i wyniesienia przy tym 50 kg ładunku. Planowana długość rakiety to 10 metrów. Ma być ona także w pełni odzyskiwalna, co oznacza, że koszty wynoszenia ładunku będą znacznie zmniejszone względem jej mniejszego rodzeństwa. SpaceForest z sukcesem konstruował już wcześniej mniejsze rakiety: m.in o pięknej polskiej nazwie "Bigos".

Jakiś czas temu firma pokazała test nowego, największego do tej pory silnika hybrydowego opracowanego we własnym zakresie. Zostanie on prawdopodobnie użyty w zapowiedzianej rakiecie SIR.


SpaceForest to jedna z najszybciej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego. Realizuje zarówno projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak i prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe. Nowa rakieta ma umożliwić wynoszenie komercyjnych ładunków od firm, które nie mogły lub nie chciały korzystać z innych zagranicznych, suborbitalnych rakiet. Rozwój polskiego sektora kosmicznego cały czas przyspiesza. Technologia rakietowa nie jest u nas na pierwszym miejscu, ale prace i fundusze takie jak te mogą ten stan znacząco zmienić. Pozostaje trzymać kciuki za rozwój zarówno SpaceForest jak i wszystkich polskich firm tego sektora.

Zapraszam do śledzenia mojego profilu - możesz liczyć na więcej dobrej jakości treści związanej z technologią.


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments