Pojedynczy atom uwieczniony na zdjęciu - Technologicznie

Pojedynczy atom uwieczniony na zdjęciu

Zdjęcie pojedynczego atomu utrzymywanego w zawieszeniu przez silne pole elektromagnetyczne wygrało prestiżowy konkurs fotograficzny organizowany przez Radę Naukową ds. Nauk Inżynierskich i Fizycznych. Fotografia wykonana przez Davida Nadlin...

a year ago, comments: 14, votes: 51, reward: $26.92

Zdjęcie pojedynczego atomu utrzymywanego w zawieszeniu przez silne pole elektromagnetyczne wygrało prestiżowy konkurs fotograficzny organizowany przez Radę Naukową ds. Nauk Inżynierskich i Fizycznych.

Fotografia wykonana przez Davida Nadlingera przedstawia pojedynczy atom Strontu w pułapce jonowej. Pozytywnie naładowana cząsteczka utrzymywana jest pomiędzy dwiema elektrodami emitującymi silne pole elektromagnetyczne. Odległość między nimi to ok 2 mm.

Fotografia: David Nadlinger - Uniwersytet Oksfordzki, EPSRC

Atom po oświetleniu specjalnym laserem o długości fali na pograniczu koloru niebieskiego i fioletowego, absorbuje, a następnie emituje cząstki światła na tyle szybko, że fotografię wykonać można było za pomocą zwykłego aparatu fotograficznego w trybie długiej ekspozycji. Wykorzystany sprzęt to Canon 5D Mk II, EF 50mm f/1.8 z dwoma pierścieniami pośrednimi i dwiema lampami z filtrami kolorystycznymi.

Zdjęcie wykonano przez specjalne okienko w komorze próżniowej, w której znajduje się pułapka jonowa. Aby wykonać takie doświadczenie w urządzeniu utrzymuje się warunki zbliżone do próżni absolutnej.

Badania pojedynczych atomów pozwalają naukowcom zgłębić i poszerzyć wiedzę dotyczącą niezwykłych właściwości fizyki kwantowej. Ich efekty wykorzystuje się do budowy niezwykle dokładnych zegarów atomowych oraz komputerów kwantowych, które niedługo będą rozwiązywały problemy, z którymi aktualnie problem mają nawet najpotężniejsze superkomputery.

Aby ułatwić wszystkim życie przygotowałem dodatek do przeglądarki Chrome: Steem Enhancer, czyli sposób na obserwowanie tagów i powiadomienia o komentarzach i odpowiedziach. Dzięki niemu nie przegapisz żadnego mojego wpisu z tagu #pl-technologia.

Obserwuj mój profil, jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata technologii.

Źródło: EPSRC


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments