Olympus Mons - najwyższy szczyt Układu Słonecznego - Technologicznie

Olympus Mons - najwyższy szczyt Układu Słonecznego

​ Największą górą na planecie w Układzie Słonecznym jest Olympus Mons znajdująca się na Marsie. Góra ta wznosi się na 21229 metrów ponad śred...

2 years ago, comments: 12, votes: 28, reward: $10.45

Największą górą na planecie w Układzie Słonecznym jest Olympus Mons znajdująca się na Marsie. Góra ta wznosi się na 21229 metrów ponad średnią powierzchnię planety oraz 25–27 kilometrów nad otaczającą ją równinę. Jest to prawie 3 razy tyle co wysokość Mount Everest, czyli najwyższego szczytu ziemskiego. Olympus Mons jest wygasłym wulkanem tarczowym i powstał poprzez powolny i długotrwały wyciek lawy. Według danych obserwacyjnych z sondy MGS (Mars Global Surveyor), ostatnia erupcja miała miejsce 100-200 milionów lat temu. Od tamtej pory jest wulkanem wygasłym. Znajdujący się na wierzchołku Olympus Mons krater ma długość 85 km, szerokość 60 km oraz głębokość 3 km i również należy do listy największych kraterów. Istnieje tylko jeden znamy nam większy szczyt w układzie słonecznym - Krater Rheasilvia na planetoidzie Westa:


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments