ENGRAVE - Pierwsza platforma blogowa oparta na sieci Steem - Technologicznie

ENGRAVE - Pierwsza platforma blogowa oparta na sieci Steem

Nadszedł czas, żeby po Głodnych Wiedzy pokazać coś większego. Coś, co może ściągnąć na platformę Steem naprawdę wielu ludzi tworzących treści pisane. Coś co może zmienić rynek blogowy w Pol...

a year ago, comments: 66, votes: 75, reward: $34.34

Nadszedł czas, żeby po Głodnych Wiedzy pokazać coś większego. Coś, co może ściągnąć na platformę Steem naprawdę wielu ludzi tworzących treści pisane. Coś co może zmienić rynek blogowy w Polsce i na świecie - tak, wierzę, że ENGRAVE, czyli pierwsza platforma blogowa oparta na blockchainie Steem jest w stanie mocno zamieszać.

Do tej pory monetyzacja blogów i portali była trudna. Ludzie tworzący treści pisane musieli się mocno gimnastykować, żeby zarobić parę groszy, czy to za pomocą reklam, czy różnego rodzaju sponsoringowi. Z doświadczenia wiem, że nawet wieloletnie tworzenie ciekawych i rzetelnych materiałów bardzo trudno przekształcić w coś, co pozwoliłoby chociaż pokryć koszty serwerów, czy zakupu domen. Sprawa jest jeszcze trudniejsza, gdy tworzone treści są niszowe. Co więcej - duża część treści na platformach blogowych jest stracona lub usuwana. Tysiące blogerów straciło swoje materiały, czy grupa Onet postanowiła zamknąć blog.pl... Na szczęście z pomocą przychodzą kryptowaluty i technologia blockchain, a dokładnie blockchain Steem. Powoduje on, że opublikowane treści są praktycznie wieczne!

Screenshot from 2018-06-05 02-52-37.png

Jednak Steemit, najpopularniejszy portal oparty na sieci Steem, posiada wiele minusów, które z punktu widzenia blogerów są na tyle odpychające, że trudno kogokolwiek przekonać do zrezygnowania z własnego bloga, czy portalu.

Wychodzę więc naprzeciw temu problemowi i proponuję platformę, która w najprostszy możliwy sposób pozwala na stworzenie własnego bloga i jego bezpośrednią monetyzację za pomocą Steem!

I oczywiście Polska społeczność dostaje do niej dostęp jako pierwsza!

Blogowanie czas zacząć, czyli zakładanie bloga

Żeby ściągnąć możliwie najwięcej blogerów, sam proces zakładania nowej strony pod szyldem ENGRAVE musiał być najprostszy. Wystarczy więc... zalogować się kontem Steem (za pomocą Steemconnect i wprowadzić naprawdę minimalną ilość podstawowych danych).

Widok strony głównej ENGRAVE

W najbliższym czasie uruchomimy również opcję zakładania konta Steem specjalnie pod nowego bloga (aktualnie przycisk "Request new Steem account" przenosi na stronę główną). Będzie to gest w stronę zewnętrznych blogerów, którzy nie znają sieci Steem i nigdy nie mieli z nią styczności.

Aktualna wersja skierowana jest do polskiej społeczności, która mam nadzieję wszystko przetestuje i wyrazi swoją opinię dotyczącą zarówno wyglądu, jak i mechanizmów działania całej platformy.

Po dokonaniu autoryzacji za pomocą Steemconnect, staniecie przed wyborem jednej z trzech opcji.

Zakładanie nowego bloga na platformie ENGRAVE

 • Basic:

  • umożliwi wam utworzenie bloga w subdomenie platformy. Oznacza to, że wasz nowy blog będzie dostępny pod adresem http://nazwauzytkownika.engrave.website. Za korzystanie z tej opcji pobierana jest prowizja w wysokości 10% zarobków wygenerowanych przez wpisy dodane z poziomu platformy (nie ma to oczywiście wpływu na wpisy dodane przez np. Steemit)
  • przykładowy blog w opcji Basic: http://acronyms.engrave.website
 • Standard:

  • jeśli ktoś posiada własną domenę i chciałby prowadzić bloga pod jej szyldem, to może wybrać opcję Standard. Wystarczy zmienić u rejestratora domeny rekord A tak, aby wskazywał na serwer platformy i podać nazwę domeny w kolejnym etapie.
  • przykładowy blog w opcji Standard: http://gornicki.org lub http://historiabeztabu.pl
 • Extended:

  • jest to opcja Standard rozszerzona o... darmową domenę! Jeśli mieliście kiedyś marzenie prowadzić bloga pod swoją własną, unikatową domeną, ale z różnych powodów nie zdecydowaliście się na to wcześniej, to jest to idealna pora.

15 darmowych domen .pl na rok dla polskiej społeczności

Aby otrzymać swoją domenę należy: * mieć reputację 45 lub większą * być aktywnym na Steemit * napisać komentarz, w którym znaleźć się musi nazwa domeny, którą chcielibyście mieć i krótki opis o czym macie zamiar na niej blogować (domena oczywiście musi być wolna)

Dla reszty zainteresowanych mogę w tym momencie zaproponować darmową domenę .tk


Tworzenie treści

Jak każda platforma blogowa, udostępniamy panel, w którym można tworzyć i przeglądać własne treści. Platforma dostępna jest pod adresem https://engrave.website/dashboard dla każdej osoby, która założyła już wcześniej bloga. Nowe konta zostaną przekierowane do punktu tworzenia bloga.

Panel autora na platformie ENGRAVE

Z poziomu panelu można dodać nowe treści a także edytować te dodane już wcześniej (dodane z poziomu panelu, inne treści nie są tam widoczne). Prace nad całą platformą wciąż trwają. W przyszłości będzie możliwe także pełne zarządzanie własnym kontem, czyli rozliczanie wynagrodzeń i transfery tokenów. Pracuję także nad systemem powiadomień o akcjach takich jak komentarz, resteem, upvote, czy flaga.

Ustawienia bloga

Steemit jak wiemy jest ubogi w funkcje, które poprawiają czytelność i dostęp do treści. Wszystkie nasze wpisy trafiają w jedno miejsce i zaczyna być to problemem, gdy jedna osoba tworzy treści z szerokiego zakresu, a nas interesuje tylko ich kawałek.

Blogi w platformie ENGRAVE wspierają kategorie wpisów. Twórcy mogą je w prosty sposób konfigurować w panelu, a odbiorcy nawigować po nich za pomocą menu bloga. Kategorie zostały oparte na tagach steem. Kategoria staje się więc pierwszym tagiem wpisu.

Można także skonfigurować znacznie więcej rzeczy, tak jak w typowej platformie blogowej. Ba! Nawet więcej niż na typowej platformie blogowej, bo domyślnie wspieramy technologię powiadomień web-push.h

Kawałek panelu konfiguracyjnego bloga na platformie ENGRAVE

System szablonów

W tym momencie udostępniamy dwa szablony, jeden typowo blogowy i jeden typu "Magazyn". Docelowo twórcy będą mogli w prosty sposób dodawać swoje własne szablony, może nawet wypożyczać je lub sprzedawać za pomocą STEEM lub SBD. ENGRAVE może więc stać się świetnym miejscem zbytu dla twórców stron internetowych chcących monetyzować swoje działania za pomocą kryptowalut.


Najprawdopodobniej uruchomię także polską wersję platformy, skierowaną tylko i wyłącznie do polskich blogerów. Z łatwą, polskobrzmiącą i przyjemną w odbiorze nazwą i domeną. Prace nad tym także trwają, cierpliwości :)

Pomóżcie ściągnąć na Steem twórców blogowych, którzy mogliby pozytywnie wpłynąć na sieć Steem, a sami mogliby monetyzować swoje treści w prosty sposób. Będzie to sytuacja win-win, każdy z nas wygrywa ;)


Wyrozumiałości!

Prace nad platformą wciąż trwają i to co przedstawiam można nazwać wersją Beta. Proszę więc o konstruktywne uwagi i propozycje, które mogą pozytywnie wpłynąć na jej przyszłość, a także na przyszłość całego ekosystemu Steem.

Nie zdziwcie się także, że niektóre rzeczy nie działają lub nie są skończone. Doba ma niestety tylko 24 godziny ;) Zachęcam jednak do tworzenia blogów i pisania w nich wartościowych treści (pamiętajcie, że wszystkie trafiają na wasze własne konto), żeby sprawdzić, czy platforma w całości działa jak trzeba.

Link do platformy:

Logo ENGRAVE


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments