Elon Musk wyśle w kosmos... samochód Tesla Roadster! - Technologicznie

Elon Musk wyśle w kosmos... samochód Tesla Roadster!

Projektowana przez SpaceX nowa, duża rakieta orbitalna Falcon Heavy odbędzie swój dziewiczy lot najprawdopodobniej już w styczniu 2018 roku. Nie poleci jednak pusta - Elon Musk planuje wysłać swój pierwszy elektryczny samochód w stronę Marsa. I ni...

2 years ago, comments: 14, votes: 39, reward: $23.53

Projektowana przez SpaceX nowa, duża rakieta orbitalna Falcon Heavy odbędzie swój dziewiczy lot najprawdopodobniej już w styczniu 2018 roku. Nie poleci jednak pusta - Elon Musk planuje wysłać swój pierwszy elektryczny samochód w stronę Marsa. I nie, nie jest to żart. Falcon Heavy, złożony z trzech pierwszych członów rakiety Falcon 9, miał pierwotnie polecieć już w 2013 roku. Od tamtej pory jej start przekładany jest średnio co pół roku. Elon przyznał wiele razy, że projekt, który wydawał się prosty, bo przecież jaka trudność jest w połączeniu trzech rakiet tak, żeby zrobić jedną większą, okazał się dużo trudniejszy niż oczekiwano. W końcu jednak data startu nie nie jest przekładana na pół roku dalej - Falcon Heavy miał wystartować w grudniu tego roku, ale z powodu opóźnień innych misji i prac na platformie startowej przeniesiono go na styczeń.

Nowe rakiety zazwyczaj nie latają puste - wkłada się do nich tak zwany "symulator masy". SpaceX w testach swojej poprzedniej rakiety użył... sera. Było to nawiązanie do, uwielbianego przez samego Muska, Monthy Pythona. Teraz jednak firma idzie o krok dalej i chce wysłać w stronę Marsa samochód. Tesla Roadster, a dokładnie czerwonego koloru model, który posiada sam Elon Musk zostanie zapakowany do owiewki Falcona Heavy i wysłany w przestrzeń kosmiczną w stronę Marsa. Nie wejdzie jednak na jego orbitę ani na nim nie wyląduje. Znajdzie się jednak na orbicie okołosłonecznej, która będzie czasami przecinała zarówno orbitę ziemską jak i marsjańską. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to zostanie tam na... wiele milionów lat!

Nie ma informacji na temat tego, czy samochód poleci w niezmienionej formie. Istnieją podejrzenia, że będzie musiał zostać odpowiednio przystosowany, aby odbyć bezpieczny lot. Być może będzie trzeba wymontować z niego baterie lub nawet poleci sama karoseria. Osobiście uważam jednak, że Elon Musk nie pozwoli na to i będzie naciskał, żeby w kosmos poleciał samochód w całej swej okazałości. Według specjalistów przystosowanie takiego samochodu do podróży rakietą wcale nie musi być trudne - podróż po bezdrożach jest podobnie obciążająca (pod względem wibracji) jak podróż rakietą. Największa różnica jest w długości trwania wibracji. Z drugiej strony samochody są projektowane do przejechania setek tysięcy, jak nie milionów kilometrów po takich drogach. Pozostaje wierzyć, że inżynierowie zarówno Tesli jak i SpaceX wiedzą co robią. Easter Eggiem w tej misji ma być także fakt, że samochód w trakcie lotu będzie odtwarzał utwór "Space Oddity" autorstwa Davida Bowiego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych i znanych utworów tego autora. Został zainspirowany filmem "2001: Odyseja kosmiczna" i powstał w 1969 roku, czyli w najlepszych latach w historii podboju kosmosu. Poniżej wersja wykonana przez jednego z astronautów NASA podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:
Elon Musk zapewnił nas także, że całość zostanie zarejestrowana przez kilka kamer, a transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Youtube, tak jak wszystkie inne misje firmy SpaceX. Czy wysyłanie samochodu w kosmos jest tylko zachcianką bogatego człowieka? Oczywistym jest, że podczas pierwszego lotu zupełnie nowej rakiety nikt nie odważy się włożyć do niej wartego kilkadziesiąt milionów dolarów satelity, a test trzeba wykonać z obciążeniem. Dlaczego więc nie włożyć do środka samochodu? Byłaby to nie tylko niesamowita reklama dla wszystkich firm Muska, ale także niezwykły wkład w zapisanie historii ludzkości. W końcu po kilku milionach lat jakaś zaawansowana cywilizacja mogłaby taki obiekt znaleźć i poznać naszą historię. Czyż to nie jest niesamowite? Ciekawych czasów dożyliśmy - człowiek, który stworzył firmy rewolucjonizujące płatności internetowe, sektor kosmiczny, motoryzacyjny i energii odnawialnej oraz być może niedługo infrastrukturę drogową (The Boring Company) realizuje właśnie pomysły, które wydawać by się mogły odległym Science-Fiction. Ale one się dzieją. Tu i teraz. Stagnacja, nie tylko w sektorze kosmicznym, powoli się kończy i być może niedługo ludzkość dzięki takim wizjonerom wejdzie na zupełnie inny poziom. Nowa rakieta jest bowiem małym krokiem ku kolonizacji Marsa. Naszego przyszłego, drugiego domu.

Jeśli post Ci się podobał, dodaj mój profil do obserwowanych - możesz liczyć na więcej treści dobrej jakości.


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments