BMW chce zapewnić sobie dostęp do zasobów litu i kobaltu wystarczających na 10 lat - Technologicznie

BMW chce zapewnić sobie dostęp do zasobów litu i kobaltu wystarczających na 10 lat

Rynek pojazdów elektrycznych wyraźnie rośnie i mimo, że BMW nie posiada w swojej ofercie zbyt wielu takich samochodów, to najnowszy ruch firmy wyraźnie wskazuje, że przyszłość zmierza w dobrym kierunku. Kobalt i lit to dwa pierwiastki niezb...

a year ago, comments: 8, votes: 38, reward: $9.44

Rynek pojazdów elektrycznych wyraźnie rośnie i mimo, że BMW nie posiada w swojej ofercie zbyt wielu takich samochodów, to najnowszy ruch firmy wyraźnie wskazuje, że przyszłość zmierza w dobrym kierunku.

Kobalt i lit to dwa pierwiastki niezbędne do produkcji wydajnych, litowo-jonowych ogniw służacych za akumulatory w elektrycznych samochodach. Ich cena wzrosła niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat, a zapotrzebowanie jest trzy razy większe niż 3 lata temu.

Do tej pory BMW nie było zmuszone do zapewnienia sobie tak dużych dostaw. Produkcja i sprzedaż elektrycznego modelu i3 była na tyle niska, że firma mogła sobie pozwolić do zakupu ogniw z wolnego rynku. Jednak w sytuacji wciąż rosnącego zapotrzebowania na ogniwa ze strony konkurencji takiej jak np. Tesla, która zużywa większość światowych zasobów litu, szef łancucha dostaw BMW zdecydował się podpisać odpowiednie umowy z dostawcami.

BMW planuje wypuścić 12 elektrycznych modeli do roku 2025. Inwestuje także w działy R&D, które m.in mają opracowywać nowe ogniwa, czy ulepszać elektryczne jednostki napędowe.

Według Markusa Duesmanna, szefa łańcucha dostaw w BMW, odpowiednie umowy już są przygotowane i wymagają tylko podpisu. Oznacza to, że firma bardzo poważnie traktuje potrzeby zapewnienia sobie stałego dostępu do wyżej wymienionych zasobów, a co za tym idzie rozwój swojej elektrycznej floty.

Źródło: Electrek

Aby ułatwić wszystkim życie przygotowałem dodatek do przeglądarki Chrome: Steem Enhancer, czyli sposób na obserwowanie tagów i powiadomienia o komentarzach i odpowiedziach. Dzięki niemu nie przegapisz żadnego mojego wpisu z tagu #pl-technologia.

Obserwuj mój profil, jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata technologii.


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments