BMW chce zapewnić sobie dostęp do zasobów litu i kobaltu wystarczających na 10 lat

Rynek pojazdów elektrycznych wyraźnie rośnie i mimo, że BMW nie posiada w swojej ofercie zbyt wielu takich samochodów, to najnowszy ruch firmy wyraźnie wskazuje, że przyszłość zmierza w dobrym kierunku.

Kobalt i lit to dwa pierwiastki niezbędne do produkcji wydajnych, litowo-jonowych ogniw służacych za akumulatory w elektrycznych samochodach. Ich cena wzrosła niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat, a zapotrzebowanie jest trzy razy większe niż 3 lata temu.

Do tej pory BMW nie było zmuszone do zapewnienia sobie tak dużych dostaw. Produkcja i sprzedaż elektrycznego modelu i3 była na tyle niska, że firma mogła sobie pozwolić do zakupu ogniw z wolnego rynku. Jednak w sytuacji wciąż rosnącego zapotrzebowania na ogniwa ze strony konkurencji takiej jak np. Tesla, która zużywa większość światowych zasobów litu, szef łancucha dostaw BMW zdecydował się podpisać odpowiednie umowy z dostawcami.

BMW planuje wypuścić 12 elektrycznych modeli do roku 2025. Inwestuje także w działy R&D, które m.in mają opracowywać nowe ogniwa, czy ulepszać elektryczne jednostki napędowe.

Według Markusa Duesmanna, szefa łańcucha dostaw w BMW, odpowiednie umowy już są przygotowane i wymagają tylko podpisu. Oznacza to, że firma bardzo poważnie traktuje potrzeby zapewnienia sobie stałego dostępu do wyżej wymienionych zasobów, a co za tym idzie rozwój swojej elektrycznej floty.

Źródło: Electrek

Aby ułatwić wszystkim życie przygotowałem dodatek do przeglądarki Chrome: Steem Enhancer, czyli sposób na obserwowanie tagów i powiadomienia o komentarzach i odpowiedziach. Dzięki niemu nie przegapisz żadnego mojego wpisu z tagu #pl-technologia.

Obserwuj mój profil, jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata technologii.