Amerykanie powrócą na Księżyc. Prezydent podpisał dyrektywę kosmiczną. - Technologicznie

Amerykanie powrócą na Księżyc. Prezydent podpisał dyrektywę kosmiczną.

Donald Trump podpisał dziś dyrektywę zwaną "Dyrektywą Polityki Kosmicznej 1", która przewiduje reaktywację załogowych lotów i p...

2 years ago, comments: 11, votes: 33, reward: $12.26

Donald Trump podpisał dziś dyrektywę zwaną "Dyrektywą Polityki Kosmicznej 1", która przewiduje reaktywację załogowych lotów i powrót amerykańskich astronautów na powierzchnię srebrnego globu.

45 lat - tyle czasu minęło od momentu, gdy po raz ostatni noga człowieka odcisnęła znak na Księżycu . Od tamtej pory żaden człowiek nie znalazł się dalej niż na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), po której porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Od dziś jednak NASA ma cel - powrót na Księżyc.

Dyrektywa jest jednak bardzo ciekawa i różni się od deklaracji dawanych przez innych prezydentów - NASA ma ściśle współpracować z prywatnymi firmami sektora kosmicznego. Może to oznaczać, że niedawno zapowiadane olbrzymie rakiety BFS projektowane przez SpaceX, czy New Glenn autorstwa Blue Origin, mogą zostać sfinansowane w dużej mierze z budżetu agencji.

Taka współpraca oraz duże finansowanie mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój technologii opracowywanej przez prywatne firmy. Elon Musk chce wysłać ludzi na Marsa, a Jeff Bezos zbudować hotele orbitalne wokół Księżyca. Gdyby największe modele rakiet nośnych mogły powstać przy współpracy z NASA, cele te mogłyby się stać dużo bardziej realne w najbliższym okresie. Firmy te mogłyby się skupić na obsłudze klientów i generowaniu przychodów, jednocześnie nie martwiąc się o cash-flow i odpowiednio duży budżet na R&D.

Powrót NASA na Księżyc może być także dobrą wprawką przed dużo większym wyzwaniem postawionym przed całą ludzkością - kolonizacją Marsa. Współpraca pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym może to tylko przyspieszyć, a opracowana technologia powinna przysłużyć się całemu społeczeństwu, podobnie jak w czasach programu Apollo.


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments