Głodni Wiedzy - pierwsza polska redakcja monetyzująca treści za pomocą kryptowaluty

Witajcie drodzy Steemianie, przedstawiam wam swój najnowszy projekt związany z kryptowalutą STEEM. Część z was już wie, część nie, ale od jak...

6 years ago, comments: 52, votes: 91, reward: $22.15

Witajcie drodzy Steemianie, przedstawiam wam swój najnowszy projekt związany z kryptowalutą STEEM. Część z was już wie, część nie, ale od jakiegoś czasu pracowałem nad projektem, który pozwoliłby opłacać redaktorów korzystając z blockchainu Steem. Wierzę w ten token i wartość jaką niesie dla polskiej prasy internetowej. Cenię sobie jednocześnie zdanie polskiej społeczności i chciałbym przedstawić kilka pomysłów i zapytać o kilka rozwiązań. Mam nadzieję, że pomysły przypadną wam do gustu i udzielicie mi wartościowych odpowiedzi.

Czym są Głodni Wiedzy?

Głodni Wiedzy są pierwszą w Polsce redakcją monetyzującą treści za pomocą kryptowaluty. Czy jest pierwszą stroną, która korzysta z tej sieci? Oczywiście, że nie, ale wierzę, że to pierwsza redakcja z takim modelem biznesowym. Wszystkie artykuły napisane przez redaktorów są publikowane w blockchainie Steem, dzięki czemu mogą być w prosty sposób monetyzowane. To powoduje z kolei, że na portalu nie ma i nie będzie reklam i innych irytujących sposobów na monetyzację. Chcemy, by czytelnicy mogli w prosty i wygodny sposób dotrzeć do interesujących treści. Chcemy także solidnie wynagradzać autorów treści, czy to w postaci tokenów kryptowaluty, czy PLN, nie musząc jednocześnie sięgać do takich sposobów monetyzacji jak np. reklamy kontekstowe, czy popupy, które są zmorą użytkowników innych portali.

Wygląd głównej strony portalu Głodni Wiedzy

Staramy się zachować prostą formę portalu z naciskiem na łatwy dostęp do treści. Bez zbędnych w naszym przypadku reklam, bez popupów i podobnych rzeczy uprzykrzających korzystanie ze stron. Artykuły są podzielone na kategorie, każdy z nich posiada miniaturę i krótki opis, a także informacje o autorze. Niedługo będzie także można przeglądać treści konkretnych autorów. Czyli w skrócie: (nie)zwykły portal informacyjny.

Motywacja

Zainteresowanie technologią blockchain oraz kryptowalutami ciągle rośnie. Powoduje to stały wzrost użytkowników takich portali jak Steemit.com, czy Busy.org, a ostatnie afery z Facebooka prawdopodobnie jeszcze ten proces przyspieszą. Każdy użytkownik może bez ograniczeń publikować treści i na nich zarabiać. Szybko rosnąca społeczność ma dobre i złe strony. Z jednej - więcej osób do głosowania na dobre treści i większe wynagrodzenia, a z drugiej niekończący się spam. Polska społeczność już wcześniej borykała się z problemem zaspamowanych tagów. Tag #polish skupiający polskich użytkowników sieci zaczyna być opuszczany przez większych graczy, bo powoli przestaje się go dać czytać. Powstają kolejne i kolejne tagi, regulaminy i boty, które ich pilnują. Ale nie ma prostego sposobu na upilnowanie tego grajdołka i zapewnienie poprawnego działania polskiej społeczności. Nowe, zadbane tagi po pewnym czasie spotka pewnie to samo (choć mam nadzieję, że nie).

Chcemy wyjść temu problemowi naprzeciw i oferujemy miejsce, na którym czytelnicy zawsze znajdą interesujące, dobrej jakości treści, w przystępnej i wygodnej dla użytkownika formie. Od strony czytelnika serwis glodniwiedzy.pl jest zwykłym portalem informacyjnym. Posiada menu, kategorie, sidebar z najpopularniejszymi artykułami i wiele innych, które znajdują się na każdym portalu prasowym, ale nie na portalu typu steemit.com. Zwykli czytelnicy korzystający z Głodnych Wiedzy nawet nie muszą wiedzieć, że portal oparty jest o blockchain Steem.

Dla kogo?

Dla wszystkich. Chcemy dotrzeć jednocześnie do polskiej społeczności Steemit oraz do zwykłych czytelników przemierzających internet w poszukiwaniu interesujących informacji.

Do ludzi z zewnątrz będziemy docierać stosując standardowe metody marketingowe wykorzystywane przez portale internetowe. Prowadzimy fanpage na facebooku, dodajemy linki na stronie wykop.pl i optymalizujemy witrynę pod względem SEO, aby pojawiać się możliwie najwyżej w wynikach wyszukiwania. Zamierzamy także prowadzić akcje poza internetem, aby utrwalać wizerunek firmy.

Użytkownicy steemit.com mogą oczywiście czytać treści na obu portalach oraz komentować i głosować zarówno tu i tam. Nie ma znaczenia. Jeśli jednak poszukują treści w konkretnych kategoriach zapraszamy do skorzystania ze strony glodniwiedzy.pl - znajdą tam artykuły podzielone na kategorie oraz odnośniki do innych ciekawych, powiązanych treści. Po prostu będą mogli przejrzeć treści z blockchainu na portalu informacyjnym. Tylko, że wygodniej ;)


Gorąco zachęcamy do obserwowania konta @glodniwiedzy


Technologia

Na potrzeby portalu glodniwiedzy.pl napisałem własny framework pozwalający korzystać z blockchainu Steem. Całość stworzona została w NodeJS i wykorzystuje renderowanie server-side. Portal posiada możliwość zalogowania się kontem Steem za pomocą bezpiecznego systemu logowania Steemconnect V2. Żadne dane użytkownika nie są przechowywane, a sam portal nie ma nawet do nich dostępu poza tokenem autoryzującym pewne operacje, na które wyrażacie zgodę podczas logowania. Aktualnie potrzebne uprawnienia to głosowanie oraz publikowanie komentarzy. Można więc głosować i komentować artykuły - wszystko trafia bezpośrednio do blockchainu. Portal korzysta z technologii blockchain jak z bazy danych - treści wyświetlane są bezpośrednio z niego.

Strona korzysta także w pełni z faktu, że jest (nie)zwykłym portalem internetowym. Dzięki temu można się np. zapisać na powiadomienia Web Push Notifications i otrzymywać informacje o nowych artykułach bezpośrednio na swoją przeglądarkę. Wystarczy wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień lub kliknąć dzwoneczek w prawym dolnym rogu.

Monetyzacja i współpraca z redaktorami

Treści pojawiające się na portalu Głodni Wiedzy przechodzą taką samą drogę jaką przechodzą treści w każdej innej redakcji. Artykuły tworzone są przez redaktorów, a następnie redaktor naczelny dokonuje korekty i je publikuje (lub odsyła do poprawki / odrzuca jeśli zawierają np. nieprawdziwe informacje). Na stronie znajdą się więc tylko wysokiej jakości treści. Nie chcemy jednak w żaden sposób cenzurować sieci blockchain. Chcemy prowadzić rzetelny portal z informacjami ze świata.

Dla redaktorów przygotowany został specjalny panel, w którym mogą dodawać własne artykuły oraz śledzić ich stan. System jest w ciągłym rozwoju, więc stale dodawane są nowe funkcjonalności. W tym momencie panel jest już w pełni sprawny i od jakiegoś czasu treści pojawiające się na Głodnych Wiedzy są dodawane tylko przez niego.

Panel autora na stronie Głodni Wiedzy

Wszystkie artykuły trafiają na jedno konto, którym jest @glodniwiedzy. Każdy wpis zawiera jednak informację o pierwotnym autorze, która przechowywana jest w json_metadata, specjalnej strukturze dołączonej do każdego wpisu, pozwalającej na przechowywanie dodatkowych informacji. Wykorzystywana jest ona do rozliczenia się z autorem po upłynięciu 7 dni oraz do wyświetlania odpowiednich informacji na portalu.

Dlaczego tak? Ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie porządku w treściach. Gdyby portal bazował na jakimś tagu, zawsze mógłby zostać zaspamowany przez inne osoby. Pozwala to także na zbudowanie większej sieci czytelników. Wystarczy, że będą oni śledzić jedno konto, by dostać wszystkie interesujące informacje.


Gorąco zachęcamy do obserwowania konta @glodniwiedzy


Redaktorem na portalu Głodni Wiedzy może zostać każda zainteresowana osoba, która potrafi pisać interesujące i poprawne językowo i stylistycznie teksty. Kategorie, które aktualnie znajdziecie na stronie to:

  • Sektor kosmiczny
  • Technologia
  • Pojazdy elektryczne
  • Nauka

Rozważamy dodanie kolejnych kategorii, jak i podkategorii. Jeśli zainteresowana osoba chce tworzyć artykuły nie mieszczące się do żadnej z dostępnych kategorii i ma swoją propozycję - chętnie dodamy nową i postaramy się zapełnić ją treścią.

Dlaczego ktoś miałby publikować na Głodnych Wiedzy a nie na swoim koncie?

Widzimy kilka powodów dla których jest to dobry pomysł:

  • nowi użytkownicy sieci Steem, którzy nie posiadają znacznej grupy obserwujących mogą w prosty i szybki sposób dotrzeć do dużej grupy odbiorców oraz liczyć na większe wynagrodzenie
  • autorzy, którzy sporadycznie dodają jakieś treści nie muszą dbać o swoje konto, zdobywać obserwujących itp. Korzystają ze społeczności skupionej wokół Głodnych Wiedzy
  • osoby, które nie mogą lub nie chcą zakładać konta lub korzystać z giełd kryptowalut mogą się rozliczać w złotówkach
  • autorzy, którzy chcą dotrzeć do maksymalnie dużej grupy odbiorców korzystają z zalet portalu informacyjnego, do którego linki pojawiają się w wielu miejscach
  • wszyscy autorzy tekstów biorą udział w rozwoju nowego typu portalu redakcyjnego ;)

Nasze pytania

Prosimy o pomoc dotyczącą kilku ważnych kwestii, zarówno dla nas jak i redaktorów. Chcemy tworzyć portal razem z polską społecznością i liczymy na komentarze.

  1. Czy w tytule artykułu na Steemit powinna znaleźć się informacja o autorze artykułu?

    Niektórzy lubią treści konkretnych osób. Możemy formatować tytuł w taki sposób, by zawierał informacje o autorze tekstu, np.

    Pozwoliłoby to na pierwszy rzut oka określić kto ten tekst napisał. Tytuł na stronie glodniwiedzy.pl wyglądałby oczywiście normalnie, bo tam informacje o autorze pokazywane są w innym miejscu. Czy takie rozwiązanie ma sens, czy jest zbędne, a nawet przeszkadzające?

  2. O jakie kategorie powinniśmy rozbudować serwis? O czym chętnie czytacie na tego typu stronach?

    Rozważamy takie kategorie jak "Zdrowie i uroda", "Wydarzenia" oraz "Internet". Zawartość dwóch pierwszych jest dość oczywista. W kategorii "Internet" moglibyśmy umieszczać wszelkie informacje dotyczące szeroko pojętego IT, "życia internetowego", systemów komputerowych i mobilnych (Android) itp. Jeśli macie pomysł na inne kategorie chętnie zapoznamy się z propozycjami.

  3. Czy stała kwota wynagrodzenia za artykuł niezależnie od zarobków w sieci Steem jest atrakcyjna?

    Podczas gdy większość serwisów opartych o blockchain Steem pobiera prowizję w wysokości 5-25% od wynagrodzenia każdej treści (artykułów i komentarzy), my rozważamy także inne, bardziej tradycyjne metody wynagrodzenia dla autorów. Jedną z nich jest stała kwota za artykuł, niezależnie od tego ile ten artykuł wygeneruje zysku w tokenach STEEM. Dla redaktora efekt jest taki, że nie przejmuje się on sytuacją, gdy post zarobi $0,20. Dostanie za niego nadal dużo więcej. Jednak w przypadku, gdy artykuł zarobi więcej tokenów w przeliczeniu na złotówki, generuje on większy zysk dla portalu. Może być to szczególnie interesujące dla osób, które nie chcą mieć zbyt wiele wspólnego z kryptowalutami.

  4. Czy forma wynagrodzenia w postaci przelewu tylko tokenów SBD (lub równowartości w PLN) wygenerowanych przez artykuł jest interesująca?

    Nie oszukujmy się, spora część autorów tekstów na Steem kieruje się tylko i wyłącznie bezpośrednim zarobkiem. Nie inwestują oni w swoje konto. Myślimy nad propozycją przelewu SBD (wygenerowanych w opcji 50/50) z pominięciem SP. Zostaje ono wtedy na koncie Głodnych Wiedzy i pozwala portalowi rosnąć i coraz lepiej wynagradzać autorów treści. Będziemy upvotować wszystkie artykuły, ponieważ ich autorami są inne osoby i nie widzimy w tym nadwyrężania sieci (głosowanie na własne treści). Do wyboru będzie także opcja przelewu w złotówkach na konto. W takim jednak przypadku będziemy musieli rozwiązać pewne problemy księgowe, ale docelowo będziemy oferować taką możliwość.


Gorąco zachęcamy do obserwowania konta @glodniwiedzy


Plany na przyszłość

  • Wydawnictwo

    W niedalekiej przyszłości planujemy sformalizować formę prawną wydawnictwa. Pozwoli nam to na wynagradzanie autorów chcących zarabiać bezpośrednio polską walutę. Będziemy poszukiwać biura księgowego, które nie boi się spraw związanych z kryptowalutami.

  • Poprawki techniczne

    Wiemy o kilku błędach i niedoróbkach na portalu. Widoczne sa tylko po zalogowaniu się swoim kontem przez Steemconnect, ale pracujemy nad ich rozwiązaniem i jednocześnie planujemy dodatkowe funkcjonalności portalu. Chętnie przyjmiemy także propozycje zmian / dodatkowych rzeczy.

  • Redaktorzy

    Zaczynamy podejmować działania w poszukiwaniu autorów treści, którzy byliby zainteresowani publikowaniem ich na portalu Głodni Wiedzy. Chcemy jednak najpierw dopracować trochę stronę techniczną i model biznesowy przedsięwzięcia. Chcemy stworzyć strukturę działającą w każdym innym wydawnictwie.

  • Identyfikacja wizualna

    Zleciliśmy grafikowi stworzenie identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. Chcemy by strona Głodni Wiedzy kojarzyła się z ciekawymi, wartościowymi materiałami i będziemy robić wszystko, aby tylko takie się na niej znajdowały. Dlatego też preferujemy osoby, które piszą na tematy na których się znają. Identyfikacja wizualna pozwoli nam budować świadomość marki w polskim internecie oraz poza nim. Chcemy pojawiać się na branżowych imprezach reprezentując wydawnictwo. Nie omieszkamy także wynagrodzić autorów artykułów drobnymi prezentami sygnowanymi logo Głodnych Wiedzy.

  • Kolejne wdrożenia

    Mimo, że cały wpis dotyczy bezpośrednio Głodnych Wiedzy i na nich będziemy skupiać swoje działania, to jednak framework napisany przeze mnie jest z góry przygotowany na to, żeby służyć także innym autorom. W pewnym momencie zostanie udostępniony, ale nie podjąłem jeszcze decyzji w jakiej formie. W niedługim czasie planuję przynajmniej jedno wdrożenie dla autora traktującego o kryptowalutach.

    Ambitnym i odległym w tym momencie celem jest stworzenie portalu pozwalającego w prosty sposób stworzyć swój własny blog oparty o blockchain Steem. Wystarczyłoby kupić domenę, podpiąć ją w panelu, wpisać swoją nazwę użytkownika Steem i zacząć korzystać. Pozwoli to autorom na tworzenie portali/blogów z własnym wyglądem, ale jednocześnie zarabiać dzięki sieci Steem.


Gorąco zachęcamy do obserwowania konta @glodniwiedzy


Osobiście liczę na Wasze wsparcie i merytoryczną dyskusję. Mam nadzieję, że temat wam się podoba i będziemy mogli liczyć na współpracę z autorami treści. Wszelkich chętnych zapraszam do rozmowy, zarówno przyszłych redaktorów jak i właścicieli własnych blogów, którzy chcieliby skorzystać z rozwiązania przygotowanego na potrzeby Głodnych Wiedzy.


Bartłomiej Górnicki, pomysłodawca i założyciel serwisu Głodni Wiedzy.